fbpx
Ambitersi | Blog | Maturalne combo | Jak przygotować się do matury z matematyki (rozszerzonej) na wysoki wynik – nawet jeśli jeszcze nie zacząłeś!
Maturalne combo

Jak przygotować się do matury z matematyki (rozszerzonej) na wysoki wynik – nawet jeśli jeszcze nie zacząłeś!

23 września, 2020 / Rafał Okrągły

Kto przekaże Ci tą wiedzę?
Nazywam się Rafał Okrągły i korepetycjami z matematyki zajmuje się już od końca szkoły średniej. Od samego początku mojej przygody z lekcji na lekcję staram się dawać co raz większą wartość dla moich klientów. Stąd z roku na rok pojawia się co raz więcej moich kursów, książek i metod nauczania również w internecie. Pasjonuje się przekazywaniem wiedzy co udowodnię Ci w poniższym artykule.

Dla kogo jest ten poradnik?
Sam tytuł wskazuje na uczniów przygotowujących się do matematyki zarówno podstawowej jak i rozszerzonej. Niemniej jednak wiedzę z tego artykułu możesz zastosować do dowolnego przedmiotu, z którego chcesz odnieść sukces w postaci wysokiego wyniku na maturze. Gotowy? Zaczynajmy!

Od czego powinieneś zacząć swoje przygotowania?
Zauważ, że każdy z nas radzi sobie inaczej w tych samych sytuacjach. Być może zauważyłeś, że podczas pisania sprawdzianu w szkole, czasami uczeń, który z reguły ma słabsze oceny dostaje nagle ocenę bardzo dobrą. Dlaczego tak się stało?
Z wielkim prawdopodobieństwem ten uczeń wyznaczył sobie pewien cel, który zmotywował go na tyle, że zrobił coś potencjalnie nie osiągalnego dla niego wcześniej. Powodem mogło być pokazanie sobie, że potrafi, udowodnienie kolegom, że nie jest wcale słabszy lub może zdał sobie sprawę, że dzięki tej piątce będzie miał wyższą ocenę na koniec roku.
Od tego musisz zacząć. Wyznacz sobie cel. Zastanów się po co masz napisać dobrze maturę? Może chcesz dostać się na dobre studia? Może chcesz być najlepszy w szkole? Wyznacz sobie konkretnie swój własny indywidualny cel. Na przykład: Chcę przygotować się do matury z matematyki rozszerzonej w 8 miesięcy (przez klasę maturalną) na wynik około 80% ponieważ tyle będę potrzebował aby dostać się na dobre studia informatyczne.

Dokładnie poznaj temat
Przechodzimy już do konkretów. Gdy już masz ustalony konkretny cel musisz dokładnie zastanowić się czego musisz się nauczyć. Tak, na początku może nie być to zbyt oczywiste ale przedstawię Ci jasną drogę jak to zrobić. Posłużymy się tutaj mapą myśli. Słyszałeś już to pojęcie? Jest to potężne narzędzie a jakże proste w obsłudze. Weź kartkę i na jej środku napisz swój cel. Od tego celu powinny wychodzić gałęzie. Duże gałęzie, na których umieścisz nazwy głównych działów (według Ciebie) z matematyki, których będziesz musiał się nauczyć aby mieć opanowany cały materiał do matury. Następnie od tych dużych gałęzi niech wychodzą mniejsze, które symbolizują poddziały. Może być ich tyle ile sobie życzysz a owe drzewko może składać się nawet z trzech segmentów. Na przykładzie: pierwsza gałąź może to być na przykład funkcja kwadratowa, od niej wychodzą mniejsze gałęzie kolejno postacie funkcji, miejsca zerowe, delta, parametr m, wzory Viete’a itd. A następnie od na przykład delty mogą wyjść kolejne gałązki typu: ujemna, zerowa i dodatnia. Rozumiesz mechanizm tworzenia mapy? Może być zrobiona z formie tabeli, w formie figur, listy z kratkami do zamalowania obok już opanowanego działu itd. Na przykład:

Odpowiednia kolejność Twoich przygotowań
Kolejnym krokiem jest rozłożenie w odpowiedniej kolejności swoich działań. Jeżeli masz już główne działy i poddziały wystarczy indywidualnie pod siebie ułożyć je w odpowiedniej kolejności i zacząć powtarzać. Możesz zrobić to w formie osi, takiej osi którą znasz z lekcji matematyki. Narysuj poziomą kreskę na całą kartkę, zaznacz dużymi pionowymi kreskami wszystkie działy a pomiędzy nimi zaznacz mniejsze kreseczki, w których wpiszesz kolejne poddziały.
Pamiętaj, że służy to tylko temu abyś przygotowywał się w odpowiedniej kolejności. Nie możesz zacząć uczyć się stereometrii nie znając usuwania niewymierności czy po porostu figur i twierdzeń cosinusów i sinusów.

Zaplanuj naukę w czasie
Mamy już pełną znajomość materiału, wiemy jak ułożyć to w odpowiedniej dla nas kolejności więc czas odpowiedzieć na pytanie kiedy będziemy to robić?
Jak się do tego zabrać?
Spójrz realnie na swój tydzień, zastanów się w jakie dni masz po prostu więcej czasu i zwykle się nudzisz lub po prostu wiesz, że mógłbyś coś wtedy zrobić. Wypisz te wszystkie dni na kartce, mogą być bardziej sprecyzowane czyli piątek wieczorem, poniedziałek rano itd.
Następnie określ ile mniej więcej godzin masz wolnego w swoim przeciętnym tygodniu życia. Teraz gdy masz już obraz jaką ilością wolnego czasu dysponujesz wyznacz sobie liczbę godzin tygodniowo jaką chcesz poświęcić na przygotowania maturalne z matematyki lub innego przedmiotu. Mogą to być zarówno 2 godziny jak i 10 godzin. Nie ma ograniczeń, wszystko ustal pod siebie. Teraz przemnóż swój szacunkowy tygodniowy czas razy liczbę tygodni, która została Ci na przygotowania. Zapisz to.
Pamiętasz gdy ustalałeś kolejność przygotowań? Teraz gdy już wiesz ile godzin tygodniowo możesz poświęcić na naukę będziesz mógł uzupełniać swoją oś i poszczególne kreski konkretnymi datami. Zachęcam Cię żebyś zawsze robił to nawet 2-3 tygodnie w przód wraz z konkretnymi godzinami. Na przykład dział liczby, poddział potęgi w czwartek od 18:00 do 20:00. Tak wpisujesz w swoją oś dokładne terminy. Prawie wszystko mamy. Czego brakuje?

Sprawdź swoje postępy
Nie możesz zapomnieć o sprawdzeniu się co jakiś czas czy wszystko idzie w dobrym kierunku. Jak to zrobić?
W swojej osi czasu umieść przed rozpoczęciem kolejnego działu, dzień sprawdzający, który pokaże Ci czy możesz przejść dalej. W ten dzień musisz wykonać sobie pewnego rodzaju sprawdzian. Jest pewna zasada, która pozwoli Ci realnie sprawdzić czy wszystko już opanowałeś. Jeżeli do tej pory korzystałeś z jednego podręcznika, filmów, plików to do sprawdzenia swojej wiedzy pora zmienić źródło.
Co to znaczy? Zbierz przykłady z danego działu z innej książki niż tej, którą używałeś dotychczas, innego korepetytora z internetu itd. Sprawdzian powinien zawierać zadania ze wszystkich poddziałów w danym dziale. Ile? To zależy jak bardzo rozbiłeś dany temat. Jeśli masz w danym dziale aż 15 gałązek to wystarczy po jednym zadaniu. Mogę dać ci wskazówkę, że najlepszym rozwiązaniem podczas przygotowań maturalnych jest po prostu zebranie wszystkich zadań z matur z ostatnich lat z danego działu i po nauce sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując właśnie te zadania.
Jeśli w minimum 80% udało Ci się zrobić zadania w teście sprawdzającym dobra robota! Idź dalej. Pamiętaj, żeby ułożyć zadania w takiej kolejności aby dział poprzedni w jakimś stopniu występował w kolejnym. Nie odwrotnie. Jeśli test się nie powiedzie, zdiagnozuj który poddział jest do powtórki i po prostu go powtórz.

Jak to wszystko ogarnąć?
Po prostu. Masz wyżej opisany gotowy plan. Wdróż go krok po kroku i w kilka dni zyskasz potężną pewność siebie. Jak widzisz masz gotowy plan, czeka Cię jeszcze zebranie odpowiednich zadań, zrozumienie ich we współpracy z książką, kursem bądź korepetytorem i masa pracy na przygotowywanie zadań i sprawdzianów.
Powyższy system jest fundamentem mojego kursu przygotowującego do matury z matematyki rozszerzonej. W kursie znajdziesz ponad 1000 zadań ułożonych działami w odpowiedniej kolejności. Znajdują się tam estetyczne pliki PDF, nagrania wideo i każdy dział oparty na moim systemie nauki. Kurs przygotowuje Cię od zera do wysokiego wyniku na rozszerzeniu. Jeżeli chcesz oszczędzić dziesiątki godzin swojej pracy i już dzisiaj zacząć przygotowania pełną parą z gotowym działającym systemem to serdecznie zapraszam Cię do mojego kursu.

Z kodem rabatowym KURS5 otrzymasz 5% rabatu.
Wszystkie szczegółowe informacje o kursie znajdziesz na tej stronie:

Z Podstawą Q Rozszerzeniu – Przygotuj się do matury z matematyki rozszerzonej

[avatar]

Rafał Okrągły

Korepetytor matematyki z wieloletnim doświadczeniem. Moją misją jest pomoc Tobie w osiąganiu wymarzonych wyników z egzaminów a co się z tym wiąże otwieranie dróg do wymarzonego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *